Antivirüsler Hakkında

50 D4RKN3T Virüsleri Tanıyalım ve Korunalım 3 123
08-11-2020, 08:58 PM
#1
Yorumu Paylaş
 • O kadar insan antivirüs programlarına lisans parası veriyor. Peki buna değer mi ?

  Bu konu üzerinde tartışalım öncelikle; Windows=Tehlike demek bunu cebimize koyalım. Yaklaşık 2 senedir antivirüs kullanmıyorum daha doğrusu ihtiyaç duymuyorum.

  Bu virüsler kendi kendine oluşmaz arkadaşlar crackli programlar, saçma sapan dosya eklerinden,  usb belleklerden bulaşırlar. Kurumsal firmalar için ne kadar gerekli olsada kişisel bilgisayarlar için çok da gerekli görmüyorum. Halk arasında bazı cahil bilgiler mevcut ‘bilgisayar yavaşlayınca kesin virüs bulaşmıştır format şart’ denir. Bunu şöyle örneklendirebiliriz;
  ‘Arabamın benzini bittiğinde  yeni araba almam gerekir’ gibi bir düşünce yapısı.

  Windows gibi bir sistem; güncellemelerle şişer,Tarayacılarda izlenen videolar,ziyaret edilen internet sitelerinden tutalımda kurulum yapılmış ve silinmiş program artıklarına kadar.

  Bunları; Temizlik araçları ve kayıt defteri sorunlarını analiz ederek anlayabiliriz. Zararlı dosyalara gelecek olursak günümüzde güvenlik alanı gelişiyor. Yani eskisi gibi değil; chrome bile “bu dosya güvenli değil” uyarısını yapıyorsa bir bildiği var demektir. hatta kullanmadan önce teste yollayabilirsiniz -> online virus tarama sitelerine örnek olarak virustotal gibi.

  Hal böyle iken inatla o kamyon gibi programları; (RAM Canavarlarını) kullanıyorsanız  diyecek çok birşey yok.  hatta bazı akıllı arkadaşlar antivirüs programını bile crackli şekilde kullanarak salak olduğunu tescil ediyorlar.
  Bunun yerine deep freeze, shadow defender gibi programlar kullanılsa bu tip haşereler kalıcı olarak barınamayacak hatta temizlendi/temizlenmedi derdi kalmayacak.

  Gereksiz format atmak;  aküsü bitmiş arabanın motorunu değiştirmeye benzer. Bunun yerine CCleaner gibi bir araçlar kullanılarak gereksiz verileri ve ön belleği temizlemek daha verimli olacak. -> Son çare format olmalı. Gönül ister ki Open Source; Linux Mint ve Ubuntu gibi dağıtımlar kullanılsa; ( Bu şekilde virüs ve lisans sorunlarını çoktan unutmuş olacağız. )

  Özetlersek  gereksiz demiyorum ancak antivirüs programları ‘sırtında’ ağır bir tüfek taşıyarak  her yere götürmek gibidir, bilgisayarların açılış süresini 5-6 saniye geciktirdiklerinide unutmayalım.
  Beğenenler:

  Verilen Teşekkürler

  I believe... whatever doesn't kill you, simply makes you stranger.
  08-12-2020, 12:56 AM
  #2
  Yorumu Paylaş
 • ben hep antivürslerden şüpelenmişimdir ya hiç bişe yapmayım bişe yapmayım daha fazla virüs yayıyorsa sonra onları temizledim diyorsa zaten ram katileri pc ram yiyolar pc daha çok kastırıyolar
  Beğenenler:

  Verilen Teşekkürler

  Cool
  08-19-2020, 04:12 PM
  #3
  Yorumu Paylaş
 • Teşekkürler Eline Sağlık yararlı bilgi
  Beğenenler:

  Verilen Teşekkürler

  08-20-2020, 05:43 PM
  #4
  Yorumu Paylaş
 • eline sağlık yararlı konu
  Beğenenler:

  Verilen Teşekkürler

  Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
  1 Ziyaretçi
  Konuya Katkıda Bulunanlar (4)
  D4RKN3T
  Hackmen
  Pompacı
  Lost